Plavání od historie až po olympiádu

Ve starověku bylo plavání považováno za základ vzdělání, v Římě se ve vodě pořádaly i gladiátorské zápasy. Jakmile byl přeplaván kanál La Manche, začaly se hromadně zakládat plavecké spolky.
Lidé skákající do plaveckého bazénu

Plavání ve starověku - důkaz vzdělanosti

V dávné historii byl vztah člověka k vodě nijaký, alespoň o tom nemáme žádné historické doklady. Člověk pravděpodobně při plavání napodoboval pohyby zvířete (psa). Dosud takhle plavou i domorodci v nitru Afriky a Jižní Ameriky.

Ve starověku se plavání dostalo mezi nejoblíbenější a nejctnostnější sporty. Aristokraté měli velký zájem, aby se jejich děti naučily plavat, protože to považovali za základ vzdělání. Ve starém Egyptě máme několik desítek důkazu o oblibě tohoto sportu. Jsou to hlavně sošky a malby na stěnách a vázách, které zobrazují plavoucího člověka. Občas nalezneme také zobrazeny plavající ženy, což dosvědčuje, že se jednalo o jeden z mála sportů, který byl ženám povolen.

Plavání jako disciplína gladiátorů

Největšího rozmachu ale dosáhlo plavání ve starém Řecku, kde se zařadilo mezi vyučovací předměty na gymnáziu a bylo nutné, aby plavat uměli také vojáci, kteří na flotilách dobývali nová území. V Římě se dokonce konaly gladiátorské zápasy ve vodě tzv. naumachie, ve kterých se snažil utopit jeden zápasník druhého. Plavání a tělesná výchova upadala ve středověku, kdy křesťanská ideologie zakazovala jakoukoli péči o tělo. Teprve s renesanci a humanismem nastal opak.

Kdo jako první přeplaval kanál La Manche?

Sportovní plavání se zrodilo v Anglii, zásluhu na tom měl anglický básník lord Byron, který přeplaval Dardanelskou úžinu, aby si ověřil pravdivost řecké báje o Leandrovi. V roce 1875 přeplaval anglický kapitán Webb kanál La Manche za 21 hodin a 45 minut. V polovině 60. let minulého století se zakládaly první plavecké spolky.

Plavecké disciplíny a soutěže

Závodními plaveckými disciplínami jsou kraul, prsa, znak, delfín. Závodí se v disciplínách 100 a 200 m volný způsob, prsa, znak a motýlek, 50, 400 a 800 m (ženy) a 1500 m (muži) volný způsob, 200 a 400 m osobní polohový závod a ve štafetách 4 x 100 m nebo 200 m volný způsob a 4 x 100 m polohová štafeta. Plave se v bazénech dlouhých 50 nebo 25 m.

Plavání je součástí všech novodobých olympijských her. Dalšími významnými závody jsou Mistrovství světa a Mistrovství Evropy.

Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 4.0 Počet: 1 Nejlepší: 4 Nejhorší: 4

Souvisejicí články

Vázání na snowboardu

Snowboarding

07.03.2006

Tři kostky cukru

Craving

08.03.2006

Detail plaveckého bazénu

Aqua aerobic

08.03.2006

Diskuze

Vybrané video

Bezbolestná léčba zubního kazu

Lifestylový magazín Mineralfit.cz zabaví celou rodinu. Dočtete se zde spoustu informací o zdraví, kráse, stylu, zdravém jídelníčku, zajímavostech ze světa, práci, bylinkách či vztazích mezi rodiči a dětmi.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2021 Railsformers s.r.o., Ochrana osobních údajů Cookies