Potápěčská nemoc jinak známá také jako dekompresní nemoc, Kesonová nemoc
Kesonova nemoc je způsobena vytvořením drobných bublinek dusíku v kloubech, cévním systému a také v ostatních tkáních těla. Při potápění je lidské tělo vystavováno zvyšujícímu se tlaku ( v závislosti hloubce potápění).
Jak dochází k potápěčské dekompresní nemoci
Dusík se díky stále vyššímu tlaku více rozpouští v krvi. Dojde-li k rychlému vynoření potápěče, tak se tlak v těle vrací příliš rychle k normálu, což způsobí, že dusík se rychle uvolňuje z roztoku, nestačí se rychle vydýchat a tvoří drobné bublinky. Bublinky pak blokují drobné cévy a způsobují stav zvaný embolie. Embolie je obzvláště nebezpečná, jsou-li blokovány cévy v mozku.
Příznaky – potápěčská, Kesonová, dekompresní nemoc
Příznaky provázející dekompresní nemoc mohou jsou tyto:
- Závratě bolest v kloubech
- Nenormální držení těla
- Potíže při chůzi
- Zkrácený dech
- Svědění kůže
- Částečné nebo přechodné ochrnutí
Nástup těchto příznaků je podle závažnosti do několika minut až několika hodin.
První pomoc - potápěčská, Kesonová, dekompresní nemoc
- Vytažení postiženého z vody uložení do stabilizované polohy na levém boku (snaha zabránit plicní embolii)
- Uložení hlavou dolů (snaha zabránit mozkové embolii)
- Inhalace čistého kyslíku (je-li k dispozici)
- Zabránit ztrátám tepla (podchlazení může zhoršit dekompresní nemoc)
- Co nejrychlejší transport do nejbližšího zařízení, kde je k dispozici přetlaková (hyperbarická) komora k léčbě těchto stavů
V přetlakové komoře je pod odborným lékařským dozorem provedena pomalá a pozvolná dekomprese. Důležitý je čas, který proběhl od nehody do poskytnutí odborné pomoci. Pokus postiženého znovu ponořit do předchozí hloubky a tím provést pokus o rekompresi je velmi nebezpečný a může naopak dekompresní nemoc zhoršit. Dekompresní nemoc se může manifestovat také při cestě letadlem, při kterém je tělo dekomprimováno poklesem tlaku v závislosti na výšce letu. To může způsobit opožděnou reakci na dekompresi při potápění.
Dusíková narkóza
Dusík je inertní plyn a při běžném atmosférickém tlaku, na který jsme zvyklí, na nás nikterak nepůsobí. Je-li však vdechován pod vysokým tlakem, objevují se u něj vlastnosti, které pozorujeme u látek, které nás omamují, nebo uspávají. Dusíková narkóza se může objevit při dlouhotrvajícím potápění v hloubkách větších než 35 metrů. Budete-li poskytovat první pomoc potápěči postiženému dusíkovou narkózou, budete mu spíše poskytovat první pomoc při poraněních, které budou tímto stavem způsobeny.
Příznaky dusíkové narkózy
- Pocit euforie
- Iracionální chování
- Poruchy soustředění
- Závrať brnění znecitlivění rtů, úst a prstů
- Extrémní únava
- Postižení potápěči si strhávají dýchací náustky brýle a ploutve
- Mohou se náhle potápějí do větších a nebezpečnějších hloubek
- Postižený potápěč podlehne velmi jednoduše panice a příliš rychle se vynořuje
- Může také díky extrémní únavě zůstat příliš dlouho na dně
První pomoc
- je dostat postiženého co nejrychleji z vody. Je třeba dotyčného odradit od dalšího potápění a zajistit jeho kontrolovaný odpočinek. Jestliže se nemocný zotavuje velmi pomalu, je nutné vyhledat lékařskou pomoc. Dusíková narkóza může být spojena s potápěčskou nemocí a může zkomplikovat postupné vynořování.
Diskuze