Muži a jejich pracovní kariéra
Role mužů v rodině je vnímána, jako role živitele rodiny. Ženy se pak mají starat o domácnost a výchovu dětí. Přistupují tak k této problematice, jak samotní zaměstnanci, tak i jejich zaměstnavatelé.
Proto bývají muži více pohlceni ve svém zaměstnání a věnují se své pracovní kariéře. Mladší generace, již tuto formu rozdělení úloh v rodině, vnímá poněkud rovnoměrněji. Snaží se podílet na všem stejným dílem, dle momentálně panující situace.
Práce a pracovní kariéra žen
Pokud žena z důvodu mateřské dovolené přeruší na delší dobu zaměstnání, mnohdy se pak těžko vrací na své původní pracoviště. Dnešní doba se strašně rychle vyvíjí a pospíchá mílovými kroky kupředu. Proto je hlavní neztratit kontakt.
Pomoc se dá najít v zapojení obou partnerů do starosti o děti a fungování rodiny. Pro opětovné zapojení do pracovního koloběhu, je ideální pružná pracovní doba, ze začátku třeba jen na částečný úvazek. Proto by rodinám s dětmi měl vyjít vstříc stát i samotní zaměstnavatelé.
Dovolená – doba odpočinku a relaxace
Po celoročním plnění pracovních závazků a dalších starostí, ohledně zajištění všeho potřebného k vaší spokojenosti, by jste měli alespoň na chvíli vypustit všední starosti z hlavy a naplánovat si se svými nejbližšími dovolenou.
Může být aktivní, v podobě výletů do přírody, nebo jen pasivní odpočívání na lehátku u moře. Hlavní je, se co nejvíce uvolnit a nabrat síly do dalších dnů. Ty totiž budou opět plné povinností, které budete muset zvládnout.
Dovolená - na co vše máme nárok?
Dle zákoníku práce máte nárok celkem na čtyři týdny dovolené, přičemž jedna dovolená by měla trvat alespoň dva týdny bez přerušení.
Zaměstnavatel vám může termín dovolené určit sám, ale oznámit by vám jej měl alespoň čtrnáct dní předem.
Jakmile odpracujete 60 dní, získáváte nárok na dovolenou. Pokud neodpracujete 60 dnů, máte nárok pouze na dovolenou podle počtu odpracovaných dnů.
Za každých 22 dnů máte nárok na jednu dvanáctinu dovolené. Do odpracované doby se započítává i doba pracovní neschopnosti.
Dovolená a její délka
- Zaměstnanec v podnikatelské sféře - 4 týdny (zaměstnavatel ji může prodloužit o další týden nebo dva)
- Zaměstnanec rozpočtové nebo příspěvkové organizace - 5 týdnů
- Pedagogický pracovník - 8 týdnů
Další zajímavé články z rubriky práce a kariéra
Práce a kariéra - láska na pracovišti?
Práce a stres - syndrom vyhoření
Práce versus služební cesta - práva a povinosti zaměstnance
Práce - jak přežít pracovní pondělí?
Denní harmonogram - zorganizujte si svůj čas
Diskuze