Všeobecně o oparech
Herpetické viry jsou uloženy v nervové buňce, odkud se s oblibou přemisťují do kožních buněk. Virus přetrvává v těle ve skryté formě po celý život. Zajímavé je, že herpetické viry, které opary způsobují, v sobě nosí až 90 % populace. U určitého procenta populace se tyto viry formou oparu projevují pravidelně, určitá část jimi netrpí vůbec. Nejčastěji jsou oparem napadeny rty. Mohou se však objevit i na jiných místech, především na obličeji.
Pozor, blíží se opar...
Opar se ohlásí svěděním a pálením, poté mokvá. Celý proces trvá několik dní a pak se zastaví. Puchýřky začnou vysychat a tvoří se stroupky. Po oparu zůstává změna zbarvení kůže, která může přetrvávat i několik měsíců.
Co ovlivňuje vznik oparu?
Opar se většinou vytvoří při oslabení organismu, mensturaci a (nejen) s ní spojených hormonálních změnách, horečce, pod vlivem velkého stresu či při poruchách imunitního systému. Dalšími faktory, které mohou ke vzniku oparu přispět, jsou nedostatek spánku, nedostatek vitamínů, léčba antibiotiky či kortikosteroidy.
První pomoc při oparech
Běžně se opary léčí mastmi obsahujícími tzv. virostatikum - například zinkovou mastí, která se dá zakoupit v jakékoliv lékárně. Je-li nanesena včas při prvních známkách svědění a napětí, může obtíže značně zmírnit. Pokud se již vytvoří puchýřky, je mast účinná méně.
Pomoc z přírody
Místa postižená opary můžete natírat i čerstvým česnekem, olejem z heřmánku nebo levandule. Pomoci mohou také med, ocet a nebo extrakt z meduňky obecné. Svrbění doprovázející opary lze zmírnit sáčky s ledem. Ústa pravidelně vyplachujte heřmánkovým nebo šalvějovým čajem.
Jak oparům předcházet?
Důležitý je dostatek spánku, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, dostatek vitaminů (zejména vitamínů C a E), ale i relaxace. Snažte se vyhýbat stresu a také nekouřit. Vhodná je také pravidelná konzumace česneku, jablek, jogurtů a rybího masa.
Všeobecná doporučení
Máte-li opar, používejte pouze své sklenice, svůj ručník a zásadně se nelíbejte, abyste viry nepřenášeli dál. Postiženého místa se také snažte co nejméně dotýkat. Pokud se infikovaného místa dotknete, hned si umyjte ruce. Pozor si dejte při líčení a holení, snadno můžete opar přenést na jiné místo v obličeji. Puchýřky nepropichujte!
Diskuze