Syndrom vyhoření neboli burn-out – práce problémem?

Syndrom vyhoření neboli burn-out syndrom se může objevit u lidí, kteří jsou v neustálém kontaktu s druhými lidmi, a proto mohou být vystaveni častěji vnitřnímu napětí. Jak se stane, že milující profese začne být na obtíž?
Lidé hledící do notebooku

Kde se vzal burn-out neboli vyhoření

Tento syndrom byl podrobněji popsán v polovině sedmdesátých let. Tento syndrom je spjat s prací, kdy člověk může pozorovat postupnou ztrátu zájmu o svou práci, cítí se vyprahlý, vyhořelý, vnitřně neuspokojený a komunikace mezi lidmi se stává nutností a problémem. Objevuje se zejména u psychicky náročných profesí a povolání, kde každodenní komunikace patří k pilířům náplně práce. Jedná se zejména o doktory, zdravotní sestry, učitele, sociální pracovníky, vychovatele apod.

Když se práce stane problémem, dojde k vyhoření

Burn-out syndrom doprovází několik fází, které mohou mít vleklou podobu. Lidé přicházejí do práce s určitým nadšením, entuziasmem, ale postupně dochází k denní konfrontaci reality s idejemi a nastává rozčarování. Vyhoření postihuje nejen lidi, kteří jsou v neustálém psychickém vypětí, ale často také ty, kteří přicházejí do práce s velkým nadšením a „zapálením” pro věc. Lidé mohou cítit neustále vnitřní napětí, úzkostlivé pocity, které ústí do dlouhodobého, chronického stresu.

Jak se projevuje burn-out u vyčerpaných lidí

Burn-out na sebe nabaluje nejrůznější psychosomatické potíže. Vyčerpaní lidé sami sobě ani ostatním nepřiznají úzkost, strach, vnitřní tenzi, únavu, nervozitu, neschopnost koncentrovat se, poruchy spánku, bolesti hlavy apod. K rozvinutí syndromu vyhoření však mohou existovat určité dispozice. Blíž k tomu mohou mít lidé, kteří prožívají vše emotivně, a proto náchylnější je např. cholerik nebo sangvinik, než flegmatik.

Etapy postupného vyhasínání a následné vyhoření

 • Vyhoření vznikne následkem dlouhodobé a postupné psychické únavy, vyčerpání a působením stresujících faktorů.
 • Etapy postupného vyhasínání mají několik fází.
 1. V počátcích se vrhá člověk s zapálením do své práce a je plný nadšení.
 2. Poté může dojít k postupnému rozčarování, kdy musí slevovat ze svých požadavků, své ideje konfrontuje s realitou. Výsledky práce neodpovídají představám, dochází ke zklamání a pracovní činnost se utlumuje.
 3. V další fázi dochází k frustraci, kdy dochází k negaci, zhoršuje se sociální komunikace a objevují se první psychické a somatické obtíže.
 4. Poté nastává apatie, kdy začíná člověk řešit jen nejnutnější problémy a uzavírá se.

Vyhoření v rodinném životě

Neustálá psychická zátěž, dlouhodobé vyčerpání, stres – to vše nemálo zasahuje i do osobního života. Lidé si přenášejí své problémy z práce do rodinného života, stávají se podrážděnými, a to je příčinou dalších konfliktů. Mnohdy dochází také k rozpadání osobních vztahů.

Kdo zvládá pracovní zátěž lépe? Muž nebo žena? Více se dozvíte v článku..

Jak se bránit burn-outu

 • I proti vyhoření však existuje určitá prevence.
 • Jde především o zdravý postoj k práci.
 • Práce se může stát posláním, ale není to jen jediný smysl života.
 • Jde také o to, jaké koníčky a zájmy člověk ve svém volné čase má. Věnovat se můžete opravdu jakékoliv činnosti, která vás baví.
 • Stres a vyčerpání je možné minimalizovat pohybem, sportovní činností a celkově zdravotním životním stylem.
 • K problémům by měl člověk přistupovat s nadhledem a s pozitivním myšlením.
 • Důležitou podporu by měla představovat také rodina, přátelé a kolegové v práci.
Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 3.0 Počet: 1 Nejlepší: 3 Nejhorší: 3

Souvisejicí články

Vázání na snowboardu

Snowboarding

07.03.2006

Tři kostky cukru

Craving

08.03.2006

Detail plaveckého bazénu

Aqua aerobic

08.03.2006

Diskuze

Vybrané video

Bezbolestná léčba zubního kazu

Lifestylový magazín Mineralfit.cz zabaví celou rodinu. Dočtete se zde spoustu informací o zdraví, kráse, stylu, zdravém jídelníčku, zajímavostech ze světa, práci, bylinkách či vztazích mezi rodiči a dětmi.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2019 Railsformers s.r.o., Ochrana osobních údajů Cookies