Zánět slepého střeva – o co se jedná
Slepé střevo neboli apendix nemá pro trávicí činnost prakticky význam, ale pokud dojde k jeho podráždění, může nás přímo ohrozit na životě.
Zánět slepého střeva – příznaky
Zánět slepého střeva se projevuje bolestí v nadbříšku a kolem pupku, která se "stěhuje" postupně do pravého podbřišku. Toto však nemusí být pravidlem, vzhledem k variabilitě uložení slepého střeva. Přechodně může dojít i ke zmírnění bolesti, která však bez odstranění příčiny sama nezmizí. Zánět způsobuje také nechutenství, zvracení, zrychlený tep, nadýmání a zácpu. Může se projevit i lehce zvýšená teplota. Břicho je citlivé na dotek.
Příčiny zánětu slepého střeva
Podráždění apendixu a zanícení může být vyvoláno nestravitelnými zbytky jídla. U malých dětí může dojít k podráždění apendixu roupy nebo škrkavkami. V naprosté většině případů je však příčina zánětu neznámá a nepředvídatelná. Riziko není závislé na dědičnosti, pohlaví ani na věku. Jediné, čím se můžete snažit zánětu předcházet, je správná životospráva.
Zánět slepého střeva a těhotenství
Zánět slepého střeva je nebezpečný u těhotných žen. Nebezpečí spočívá v nesnadnosti určení diagnózy, neboť děloha překáží vyšetření. Zánět může také přestoupit na dělohu, kde ohrožuje plod.
Zánět slepého střeva – první pomoc
Při podezření na zánět slepého střeva musíte okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Zánět slepého střeva Vás může ohrozit na životě, není proto nejmenší důvod k vyčkávání ani samoléčbě.
Léčba "slepáku"
Zánět "slepáku" se léčí zásadně chirurgicky, odstraněním slepého střeva. Pooperační průběh zahrnuje dietu s postupným přidáváním jídla do jídelníčku, včasné vstávání z lůžka z důvodu prevence trombembolické nemoci a převazy rány. Pokud probíhá vše bez komplikací, většinou jste do týdne zase doma.
Diskuze