Zánět slepého střeva

Zánět slepého střeva, apendicitida, patří mezi náhlé příhody břišní. Zánět může postihnout člověka v jakémkoliv věku. Zjistěte, jak se toto onemocnění projevuje a jak mu předcházet.
Zánět střeva

Zánět slepého střeva – o co se jedná

Slepé střevo neboli apendix nemá pro trávicí činnost prakticky význam, ale pokud dojde k jeho podráždění, může nás přímo ohrozit na životě.

Zánět slepého střeva – příznaky

Zánět slepého střeva se projevuje bolestí v nadbříšku a kolem pupku, která se "stěhuje" postupně do pravého podbřišku. Toto však nemusí být pravidlem, vzhledem k variabilitě uložení slepého střeva. Přechodně může dojít i ke zmírnění bolesti, která však bez odstranění příčiny sama nezmizí. Zánět způsobuje také nechutenství, zvracení, zrychlený tep, nadýmání a zácpu. Může se projevit i lehce zvýšená teplota. Břicho je citlivé na dotek.

Příčiny zánětu slepého střeva

Podráždění apendixu a zanícení může být vyvoláno nestravitelnými zbytky jídla. U malých dětí může dojít k podráždění apendixu roupy nebo škrkavkami. V naprosté většině případů je však příčina zánětu neznámá a nepředvídatelná. Riziko není závislé na dědičnosti, pohlaví ani na věku. Jediné, čím se můžete snažit zánětu předcházet, je správná životospráva.

Zánět slepého střeva a těhotenství

Zánět slepého střeva je nebezpečný u těhotných žen. Nebezpečí spočívá v nesnadnosti určení diagnózy, neboť děloha překáží vyšetření. Zánět může také přestoupit na dělohu, kde ohrožuje plod.

Zánět slepého střeva – první pomoc

Při podezření na zánět slepého střeva musíte okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Zánět slepého střeva Vás může ohrozit na životě, není proto nejmenší důvod k vyčkávání ani samoléčbě.

Léčba "slepáku"

Zánět "slepáku" se léčí zásadně chirurgicky, odstraněním slepého střeva. Pooperační průběh zahrnuje dietu s postupným přidáváním jídla do jídelníčku, včasné vstávání z lůžka z důvodu prevence trombembolické nemoci a převazy rány. Pokud probíhá vše bez komplikací, většinou jste do týdne zase doma.

Další zajímavosti z rubriky Zdravotní rádce

Klystýr – očista střeva základem zdraví

Antibiotika – aby opravdu pomáhala

Urinoterapie – léčba močí

Cukrovka a možnosti léčby

Srdce – nezanedbávejte ho

Konec nadměrnému pocení

Pozor na cholesterol!

Je sůl nad zlato?


Jak se vám líbil článek? Hodnocení: 4.0 Počet: 1 Nejlepší: 4 Nejhorší: 4

Souvisejicí články

Vázání na snowboardu

Snowboarding

07.03.2006

Tři kostky cukru

Craving

08.03.2006

Detail plaveckého bazénu

Aqua aerobic

08.03.2006

Diskuze

Vybrané video

Bezbolestná léčba zubního kazu

Lifestylový magazín Mineralfit.cz zabaví celou rodinu. Dočtete se zde spoustu informací o zdraví, kráse, stylu, zdravém jídelníčku, zajímavostech ze světa, práci, bylinkách či vztazích mezi rodiči a dětmi.

O magazínu

ZŮSTAŇTE VE SPOJENÍ

POSLEDNÍ ČLÁNKY

POSLEDNÍ TWEETY

© 2021 Railsformers s.r.o., Ochrana osobních údajů Cookies