Kde to všechno začalo?
Celý počátek globální ekonomické krize hledejme za oceánem, konkrétné v USA. Zjednodušeně řečeno banky a spekulanti bezstarostně umožňovali dosažení snadné hypotéky (se kterými se mimochodem dále obchodovalo) všem.
Nikoho nezajímala ani výše příjmů, ani skutečná hodnota majetku, kterým pořizovatel hypotéky ručil. A schopnost splácet byla hlavním kamenem úrazu systému, který se ze dne na den sesypal jako hromádka z karet.
Momentální situace
I přes pozitivní slova politiků o tom, jak úspěšně naše ekonomika dokáže krizi čelit, je jasné, že se citelně dotkla nebo ještě dotkne tisíců domácností. Současné zprávy naplňují hrůzu nahánějící titulky. Omezování či zastavení výroby a s tím spojené propouštění zaměstnanců, zprávy o krachujících bankách a podnicích v zahraničí, to je dnešní realita.
Všichni ekonomové se shodují na tom, že krize může být hlubšího charakteru, než se očekává. Pokles českého ekonomického růstu o několik procent oproti původnímu odhadu to jen potvrzuje. Experti dokonce očekávají, že se naše ekonomika dostane do recese.
Problémy spojené s úbytkem poptávky v Česku ničí spousty firem. Problémy pociťují už delší dobu nejen sklárny a firmy napojené na automobilový trh, které už byly nuceny propustit tisíce pracovníků, těžké dny a snižování nákladů nyní prožívají i všechny ostatní odvětví.
Oživení ekonomiky aneb další dluhy?
Běžných obyvatel, alespoň těch, kterým zůstala práce, se situace ohledně zpomalení růstu ekonomiky výrazným způsobem nedotkne. Celosvětově se však očekává, že v roce 2009 zkrachuje v Evropě více než 200 000 společností, další tisíce společností padnou v Americe a Asii.
Nyní je na jednotlivých vládách, jak si se situací ve svých státech poradit. Například v Anglii nebo v Americe neváhají rapidně navýšit schodek rozpočtu. Je si sice pravda, že ekonomiku tyhle krizové balíčky oživí a vytvoří i miliony pracovních míst, na druhou stranu se nabízí otázka, jestli je vhodné ještě více se zadlužovat. Nebylo by lepší hledat chyby v systému?
Diskuze