Jak si najít brigádu
Brigády si studenti shánějí nejčastěji v období prázdnin. Ty jsou dostatečně dlouhé na to, aby se dali vydělat dostatečné finance a následně si za ně ještě užít zbytek prázdnin… Studenti však pracují také během školního roku. Brigády shánějí na nástěnkách školy a v inzerátech (například v novinách). Další možností, jak si najít brigádu, je využítí pomoci pracovní agentury. Agentura má možnost vám zprostředkovat tu nejvhodnější brigádu, navíc jí neplatíte žádný poplatek. Tvrzení, že si agentura sráží určitou částku z vaší výplaty, je mýtus.
Nezletilí mají nevýhodu
Pro některé firmy je problém zaměstnat studenty, kteří ještě nedosáhli 18-ti let. Pro ně totiž platí řada zákonných omezení. Nezletilí mohou pracovat pouze šest hodin denně, nesmí pracovat přesčas a na nočních směnách. Nesmí dělat pro ně nepřiměřené a nebezpečné práce, také práce škodlivé jejich zdraví. Nesmí také uzavřít dohodu o hmotné zodpovědnosti, která je ve většině firmách nezbytná.
Peníze? Nejlépe platí Praha
Největší možnost vydělat si peníze mají studenti v Praze. Hodinová mzda je tady v průměru o čtvrtinu vyšší, než v ostatních částech republiky. Průměrně si pražští brigádníci vydělají kolem devadesáti korun za hodinu. Finančně nejvýhodnější brigády jsou pro studenty ještě v ostatních velkých městech a v oblastech s nízkou nezaměstnaností.
Rady, na co si dát pozor
Vždy trvejte na písemné formě pracovní smlouvy. Ověřte si, zda zprostředkovatelská agentura má platné oprávnění od Ministerstva práce a sociálních věcí. U brigády v cizí rodině, např. doučování, hlídání dětí, si sjednejte přesné podmínky a hodinovou mzdu. Samozřejmě písemně.
Diskuze