S jak starým dítětem se dá cestovat?
Už dvoutýdenní kojenec může začít svou kariéru cestovatele! Na delší cestu se doporučuje vypravit se s dítětem starším 2,5 měsíců. Cesta musí být samozřejmě přizpůsobena potřebám takto malých dětí: je třeba mít na zřeteli, že potřebují spánek, klid a pravidelný rytmus, který je třeba respektovat. Vyhněte se proto cestám do vzdálených míst, máte-li pouhý týden dovolené.
Děti - přípravy na cestu
Je nutné dobře vybrat destinaci, dopravní prostředek a ubytování. Zavazadla připravujeme s předstihem, abychom předešli stresu a na nic nezapomněli. Včas myslete i na cestovní doklad dítěte. S platností od 1. března 2008 stačí dítě mladší 10 let zapsat do pasu rodičů. K tomu potřebujete rodný list dítěte, občanský průkaz rodiče a oddací list, případně rodné listy rodičů. Správní poplatek je 50 Kč. Děti, resp. občané mladší 15 let zapsaní v cestovním dokladu rodičů před 1. zářím 2006 můžou nadále cestovat společně s rodiči do zahraničí bez vlastního cestovního dokladu. Dítě by mělo mít uzavřené cestovní pojištění. Nezapomeňte na konzultaci s pediatrem, popř. očkování.
Jaký dopravní prostředek zvolit?
Nezáleží ani tak na dopravním prostředku, jako na péči, kterou má dítě k dispozici. V každém případě nesmí chybět voda, jídlo pro dítě a u kojenců a batolat možnost přebalování. Nejrychlejší je letadlo. Dítě by při startu a přistávání mělo dostat napít, aby se předešlo zalehnutí uší. Pro mnoho dětí nejsou v letadle ani tak problémem nepříjemné pocity v uších, jako spíše nedostatek pohybu - dítě musí být během letu upoutáno bezpečnostními pásy. Pozor - dítě do 2 let sice neplatí letenku, ale platí leteckou taxu! (Mnohdy dražší, než samotná letenka.)
U nízkorozpočtových aerolinií se vyplatí se připojistit, v případě storna by vám totiž letenky bez náhrady propadly. Kočárek, popř. krosnu na nošení dítěte můžete mít u sebe i po odbavení na letišti, před vstupem do letadla je odevzdáte personálu a v cílovém letišti si je opět vyzvednete. Na ruzyňském letišti najdete speciální místnost pro rodiče s dětmi, kde můžete miminko v klidu přebalit a nakrmit.
Cestování autem, vlakem nebo autobusem
U cest automobilem se v případě starších dětí vyplatí investovat do přenosného DVD přehrávače. Diskutabilní je cesta v noci - je pravda, že děti ji prospí, na druhé straně je náročnější pro řidiče, kteří by se měli střídat. S klimatizací v autě opatrně - rozdíl mezi teplotou v autě a venku by neměl být příliš velký, jinak hrozí rýma.
Vlak, za předpokladu, že není přeplněný, děti snášejí dobře. Dítě v něm má možnost pohybu, není ale tak komfortní pokud jde o hygienu. Dálkový autobus je nejméně vhodný dopravní prostředek. Dítě musí sedět na místě několik hodin, přestávky se dělají maximálně jednou za tři hodiny.
Kterým destinacím se vyhnout
Nedoporučuje se cestovat s dítětem do oblastí stižených malárií, tropických zemí a míst s vysokou nadmořskou výškou. Dítě do 12 měsíců by nemělo překročit výšku 1000 m nad mořem, ve dvou letech to už může být 2 000 m nad mořem, ale je nutné mít možnost okamžitě se vrátit v případě jakéhokoli problému.
Nejčastější zdravotní problémy při cestování
Nejčastěji hrozí malárie, kožní problémy, průjmy, ale také vzteklina, pokud dítě necháme hrát si se zvířaty. V lékárničce by proto neměly chybět léky proti horečce, průjmu, píchnutí hmyzem, antimalarika, kožní dezinfekce, teploměr, tablety pro dezinfekci vody + další léky podle vybrané destinace, pro kojence a batolata nerozbitné kojenecké lahve a náhradní dudlíky.
Rodiče a děti:
Který sport je vhodný pro vaše dítě?
Zdravý jídelníček v průběhu těhotenství
Předškoláci - co by měli umět?
Vegetariánská strava během těhotenství a kojení
Kojenecké plavání
Diskuze