Dovolená a cestování jedině s pojištěním
Cestovní kanceláře většinou cestovní pojištění už uvádějí v ceně. Pokud však někam jedete na vlastí pěst, rozhodně do pojišťovny zajděte a pojištění si zařiďte, vyplatí se to. Při sebemenším lékařském ošetření si v zahraničí většinou účtují vysoké ceny.
Poznejte svět letecky
Rozhodli jste se na dovolenou vyrazit letecky? Trochu se to sice prodraží, protože pouze letištní a palivové příplatky vyjdou zhruba na čtyři tisíce korun, ale na místo se dostanete během několika hodin. Navíc vás na palubě letadla čeká občerstvení. Většina Čechů si oblíbila cestovat i obrovské dálky na dovolenou autem. Úspornější, ale zato zdlouhavá a úmorná cesta nám však jak se zdá příliš nevadí. Jízdy do Chorvatska jsou stále běžné...
Jak se stravovat v zahraničí?
Jídlo je v přímořských oblastech odlišnější než u nás. Při troše štěstí někde naleznete i českou kuchyni, většinou jste ale odkázáni na to, co vám uvaří. V hotelech si můžete koupit snídani, oběd i večeři, někteří volí stravování formou konzerv přivezených z domu. Na dovolenou si s sebou neberte moc věcí. Kufry nejsou nafukovací a počítejte s tím, že si domů povezete nějaký ten suvenýr. S tím souvisí i to, kolik si vezmete peněz. Přibalte si minimálně dvakrát víc, než kolik by vám stačilo doma.
Cestovní pas – bez něho to nejde
Nejdůležitější věcí, bez které se žádná dovolená nemůže konat, je pas. Ujistěte se, že vám nevypršela platnost, případně si vyřiďte nový. Do zemí EU vás pustí i na občanský průkaz se strojově čitelným kódem. Ne všechny země EU patří do tzv. Shengenského prostoru, na jejich hranicích vám sice postačí občanský průkaz, ovšem procházíte celní kontrolou.
Diskuze