Stres a jeho negativní účinky na lidské zdraví
Stres a úzkost mohou být významnými faktory při vzniku nemocí. Úzkost vyvolává chemické reakce v mozku, které narušují jeho rovnováhu. Zvýšená činnost hormonů pak vede k nežádoucím podnětům v lidském těle. Vyvolají nespavost, napětí, průjmy, únavu nebo deprese. Často zapříčiní onemocnění tepen, vysokého tlaku a mrtvice, což jsou nejčastější příčiny úmrtí lidí v západním (moderním) světě.
Stres a hubnutí - pozor na něj!
Myslíte si, že stres může způsobit obezitu? Svým způsobem ano. Ze stresu jako takového ještě nikdo neztloustl, je však důležitým předpokladem, který může za to, že štíhlý pas a boky jsou už jen letmou vzpomínkou. Pokud se někdo neumí vyrovnat se stresem jinak než jídlem, má problém nejen zdravotní, ale hlavně psychický.
Hubněte s rozumem
Rozumné hubnutí má na organismus velmi pozitivní vliv, přesto i když hubneme šetrně, je hubnutí pro organismus stresem. Musíme se přizpůsobit novým stravovacím návykům, více se hýbeme a shazujeme přebytečná kila, která nás trápí. Náš organismus změny nemá rád a obvykle na ně reaguje nepříjemnými pocity.
Řada lidí trpí při hubnutí zvýšenou únavou, ochablostí, špatným soustředěním, bolestmi hlavy, špatným usínáním, poruchami spánku, napětím, změnami nálad, rozladěností až mírnou depresí. Ale ani tím se nenechte odradit.
Rady, jak bojovat proti stresu
Pravidelně jezte zdravou stravu, pijte hodně vody, jděte si zacvičit, dopřejte si horkou koupel, poslouchejte hudbu – zkrátka vypněte a v klidu relaxujte.
I stres může způsobit jojo efekt
Pokud jste neustále ve stresu a podaří se vám rychle zhubnout, zpravidla se váha během několika měsíců vrátí zpět. Pokud se budete při hubnutí stresovat a mít špatnou náladu, váha se vám zastaví i když se budete snažit sebevíc.
Diskuze