Jak vznikají křečové žíly
Krev v žilách nohou směřuje vzhůru k srdci. Opačnému toku krve zabraňují žilní chlopně. Pokud jsou však tyto chlopně poškozené nebo slabé, dochází k tzv. křečovým žilám, které mají za následek bolestivé stahy (křeče) a otoky.
Faktory ovlivňující vznik křečových žil
K oslabení žilních stěn dochází s narůstajícím věkem, v době těhotenství, u obézních žen, při častém dlouhém stání nebo sezení, ale rizikovým faktorem je také nošení těžkých břemen, nošení příliš těsných kalhot a stěženého pásku, pokládání nohou křížem nebo kouření. Na vznik křečových žil má velký vliv i dědičnost.
Křečové žíly a pohyb jako prevence
Nejúčinnější prevencí žilních onemocnění je aktivní pohyb. Ideální je plavání, chůze, cyklistika. Máte-li sklony ke vzniku křečových žil, vynechejte silové cvičení a sport s tělesnými otřesy jako je například aerobik. Pokládejte často nohy do zvýšené polohy, která brání hromadění krve.
Křečové žíly a cviky jako prevence
- Sedněte si nebo lehněte na záda a kroužete kotníky střídavě oběma směry.
- Propínejte a krčte prsty na nohou i celé nárty.
- Napodobujte jízdu na kole vleže.
Pohyb a sport při přítomnosti křečových žil
Správná pohybová aktivita zabraňuje zhoršení stavu křečových žil, neboť prokrvuje tkáně, zesiluje svalstvo nohou, odvodňuje oteklé části a zrychluje průtok krve. Vhodnými sporty jsou ty, které nezahrnují silové zatížení svalů a prudké přerušení pohybů.
Doporučený sport při křečových žilách
Plavání, turistika, chůze, běh na lyžích, jízda na kole, golf.
Podmíněčně doporučený sport při křečových žilách
Kopaná, bojová umění, vodní sporty, tenis.
Nedoporučené sporty při křečových žilách
Posilování, vzpírání, box, závodní cyklistika, sjezdové lyžování, squash, surfování.
Diskuze